Как да се насладите максимално на специалната връзка между вас и внуците ви
Да бъдете перфектни баба и дядо е изкуство, което се постига лесно.
Снимка: Shutterstock
Бабите и дядовците имат едно голямо предимство пред родителите, което трябва да бъде отбелязано. Те се радват на внуците си, грижат се за тях обсипват ги с любов, но липсва стреса от отглеждането и възпитанието на детето, което лежи на плещите на майката и бащата.
Всъщност да бъдете баба и дядо е наистина прекрасно чувство, което един ден всеки заслужава да изпита. Наистина връзката на малчуганите с техните баба и дядо е много специална и различна. Разбира се, изискват се време, усилия и правилен подход, за да може тя да се изгради и заздрави.
Ето 10 полезни съвета, киото ще ви превърнат в наистина най-добрите баба и дядо в очите на вашите внуци!
Оставете възпитанието и изграждането на навици на детето на неговите родители.
Снимка: Shutterstock
Като баба и дядо имате дългогодишен опит в родителството. Възможно е да се чувствате като експерт и да смятате, че детето ви се нуждае от вашите напътствия, за да отгледа добре вашето внуче.
Но колкото и да е трудно и да не ви се иска, време е да осъзнаете, че е техен ред да вземат решения за възпитанието. Вие не бива да им пречите. Когато предлагате съвети, без значение колко добронамерени са те, рискувате да накарате децата си да се чувстват така, сякаш не им вярвате и не уважавате мнението им. Вместо да се месите, оставете любопитството ви да ви води.
Попитайте ги за симпатиите на внучето ви или за последните му постижения. Бъдете внимателни, когато разпитвате за храненето, здравословните проблеми или навиците за сън. Все пак не искате да бъдете натрапчиви, нали? Тези запитвания показват, че ви е грижа, и ви позволяват да подкрепите детето си при всякакви предизвикателства.
Бабата и дядото могат да се забавляват с децата, без да носят отговорност. Така че се наслаждавайте на тази привилегия. Легнете на пода и си поиграйте с внучето. Разигравайте глупави сцени с кукли на пръсти, измисляйте истории и правете физиономии. Потърсете вицове, които да разказвате на по-големите деца, и гледайте заедно комедийни филми.
Избягвайте капана да се съревновавате с другите баби и дядовци на внучето си. Това много ще усложни ситуацията
Неизбежно е едната двойка баба и дядо да прекарва повече време с детето, отколкото останалите. Въпреки това и четиримата може да бъдете еднакво близки с малчугана.
Нека нуждите на внука или внучката ви да бъдат приоритет. В крайна сметка няма такова нещо като твърде много любов, а близките отношения с родителите на партньора на детето ви не омаловажават вашата значимост - освен ако не го позволите.
Нека си признаем, че децата са разхвърляни. Може би сте забравили този факт с годините. Най-добрият вариант е да планирате всичко предварително, за да не се ужасявате от парче хляб, което се приземява с конфитюра надолу върху белия ви диван.
Добре е да определите някои зони като забранени, а други да направите подходящи за деца. Тъй като не искате да се налага да следвате внуците си с парцал за почистване, обособете детска зона за хранене, където трохите могат да падат, както си искат. Може да използвате почистваща се покривка и дори да защитите килимите с постелка.
За да предпазите най-малките си внуци, блокирайте опасните зони и преместете ценните вещи и потенциалните отрови на недостъпни места.
Играйте с децата.
Снимка: Shutterstock
Изкушаващо е да купите най-новата играчка или игра и да видите как лицето на внука ви грейва. Но преживяванията, които споделяте, често са много по-значими и ще създадат спомени, които остават за цял живот.
Водете ги на разходки в планината, изпечете сладки заедно или измисляйте забавления у дома (например организирайте си концерт или направете куклен театър). Документирайте тези преживявания, за да останат в спомените на внуците ви завинаги.
Внимавайте за често срещаните капани на прекалено ентусиазираните баби и дядовци: да създават повече работа за родителите, вместо да им помагат.
Възлагането на отговорността за изготвянето на плановете върху децата ви може само да ги стресне още повече. Винаги ли ви идват на гости? Опитайте се да предложите вместо това да пътувате, за да ги посетите. Или пък е обратното и вие винаги им гостувате? Може би следващия път ще предложите да бъдете домакини.
Когато внуците ви пораснат, помислете за начини да прекарвате качествено време с тях, които са полезни за родителите, не са натрапчиви и не изискват много организация и планиране от тяхна страна.
Да се възхищаваш на малкото сладко бебе, а да игнорираш - или още по-лошо, да се караш на буйния тригодишен брат или сестра, е класическа грешка при бабите и дядовците.
Почти невъзможно е да не бъдете поразени от очарованието на което и да е внуче, което се намира в най-сладкия етап. Но всяко дете ще премине през трудни и ангелски моменти, а вашата задача е да го обичате и в двата случая.
Не подценявайте децата, защото те са наистина умни. Ако изглежда, че ги обичате само когато се държат добре, те ще разберат това и ще бъдат предпазливи.
Най-добрият начин да се преборите с фаворизирането е да се уверите, че посещенията ви включват време насаме с всяко внуче. Децата са склонни да бъдат в най-добра форма, когато са откъснати от конкуренцията между братята и сестрите, а е много по-лесно да опознаете срамежливо дете, ако само вие можете да говорите с него.
За да оползотворите максимално времето, прекарано заедно, съобразете заниманията си с интересите на внучето си.
Вашата задача е да поддържате връзка с внука или внуците си. Ако очаквате те да го направят, ще останете разочаровани и огорчени.
Помнете рождените дни, разбира се, но отбелязвайте и други специални поводи. Изпращайте картички за всички възможни празници или ги прекарвайте заедно, ако сте наблизо.
Следете отблизо важните събития на внуците си. Признайте постиженията им, хвалете ги и искайте да ви демонстрират, какво ново са научили.
Попитайте ги дали можете да вземете вкъщи техни произведения на изкуството, които да поставите на хладилника. Посещавайте спортни мачове, пиеси и танцови изпълнения. Когато внукът ви порасне, той ще ви запомни като баба и дядо, които винаги са били там, за да го подкрепят.
Вие сте важен източник на информация за внуците си, защото предлагате алтернативна гледна точка от тази на родителите им. Изслушвайте ги и ги окуражавайте да се откриват пред вас колкото е възможно повече. Не ограничавайте телефонните разговори до конкретни събития като рождени дни и празници. Вместо това се обаждайте през цялата година и поддържайте разговора лек и забавен.
Първият учебен ден, изпит в училище, голям мач или среща с нов приятел са все причини да се обадите по телефона. Използвайте видеоразговори, ако имате възможност. Когато се виждате, макар и виртуално, комуникацията ще бъде по-приятна.
Следете интересите на внука си, имената, които дава на играчките си или книгите, които чете -всичко, за което можете да го попитате в следващия разговор, за да знае, че му отдавате вниманието си.
Елена Николова по материали от Babycenter
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари